اس ام اس و جوک و عکس و مطالب تفریحی,آوند اس ام اس,دانلود,آهنگ,فیلم,اس ام اس مناسبتی,اس ام اس جدید,اس ام اس طنز,پیام خنده دار,آهنگ جدید

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان +شرح دعا

mah-ramezan-mihanfal.com_2-660x330

اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ واسْكِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین.

خدایا بگشا به رویم در این ماه درهاى فضلت وفرود آر برایم در آن بركاتت را وتوفیقم ده در آن براى موجبات خوشنودیت ومسكنم ده در آن وسطهاى بهشت اى اجابت كننده خواسته ها ودعاهاى بیچارگان.

شرح دعا

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز ‘َاللّهمَّ افتَح لی فیه ابوابَ فَضلكَ’ می‌گوید: خدایا، درب‌های فضل خودت را به روی من باز كن! خدا به فضل خودش معامله می‌كند و اگر بخواهد به عدل خودش معامله كند، كار ما خراب می‌شود. برخی در دعای قنوت می‌خوانند: ‘اللهم عاملنا به فضلك و لا تعاملنا بعدلك’ كسی گفت كه خدایا، من این همه دعا و نماز می‌خوانم؛ تازه منت سرم می‌گذاری، با من به عدلت معامله كن. تا اینكه محكوم به اعدام شد. از طرف پیامبر زمان به او گفتند كه خودت گفتی خدا به عدلش با تو معامله كن. روزی یك مگس را اعدام كردی و خدا به عدل خودش معامله كرد؛ تو مگسی را اعدام كردی و خدا تو را اعدام می‌كند.

وی ادامه می‌دهد: در قرآن آیه‌ای است كه هر پیشامدی كه برای شما اتفاق می‌افتد، محصول اعمال زشت خودتان است. با این حال خداوند خیلی از اعمال بندگان را ندید می‌گیرد. ندید گرفتن خیلی از كارهای ما توسط خدا، فضل است و اگر بخواهد همه كارهای ما را حساب كند، عدل است. یادتان باشد اگر خدا بخواهد به عدل با ما معامله كند، كار ما زار می‌شود.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز ‘وَ اَنزل عَلَیّ فیه بَرَكاتكَ’ اظهار می‌ دارد: اینجا می‌خوانیم كه خدایا بركات خودت را نیز بر ما نازل كن! بركات چیست؟ برخی عمر با بركت دارند، چه اهل علم چه غیر اهل علم. دستگیری و انجام كار خیر را بركت می‌نامند. معنی این فراز این است كه عمر با بركت داشته باشیم. اگر پولداریم كار خیر انجام دهیم و اگر عالمیم شاگرد تربیت كنیم و كتاب دینی بنویسیم.

این استاد اخلاق ادامه می‌دهد: هر عالمی و آخوندی باید كار و تدریسی داشته باشد و نگوید كه پیش نمازی مسجد، كار و شغل من است. عالم اگر تدریس، تالیف و تربیت شاگرد داشت، عمرش با بركت است.

این استاد برجسته اخلاق در ادامه بیان می‌كند: علامه مجلسی از جمله كسانی بود كه عمر با بركت كرد و كتاب ارزشمند بحار ایشان ۱۱۰ جلد است. از آنهایی كه تازه به حوزه‌های علمیه می‌آیند تا تحصیل كنند، می‌خواهم كه فقط پیش نماز نشوند و با كار و تلاش خودشان را به درجه حضرات جوادی آملی و حسن‌زاده آملی برسانند.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی همچنین در خصوص فراز ‘وَوَفّقنی فیه لموجبات مَرضاتك’ تشریح می‌كند: خدایا، در كارهایی كه سبب رضایت توست، من را موفق گردان! یادتان باشد كه كارهای نیك، موجبات رضایت پروردگار را فراهم می‌كند. اگر بتوانیم به مستحقان كمك كنیم، برای دختران دم بخت بی‌بضاعت جهیزیه تهیه كنیم، مسبب رضایتمندی خداوند می‌شوم.

وی تاكید می‌كند: اگر من این دعا را بخوانم ولی كاری نكنم كه خدا از من راضی شود، فایده ندارد.

این استاد اخلاق در شرح ‘واسكنّی فیه بحبوحات جَنّاتكَ’ می‌گوید:‌ خدایا من را واسط بهشت ساكن كن! فلسفه وسط بهشت را نمی‌دانم و شاید اولیاء و انبیاء در آنجا ساكن هستند. به هر حال بهترین جای بهشت در وسط آن است كه در دعای روز بیست‌ودوم ماه رمضان از خدا می‌خواهیم آن را نصیب ما گرداند.

وی در توضیح بخش پایانی دعا می‌گوید:در پایان دعا می‌خوانیم ‘یا مجیبَ دَعوَه المضطَرّینَ’ یعنی ای خدایی كه دعای بیچاره‌ها را اجابت می‌كند، این چند دعا را درباره من استجابت كن!

نماز شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

هشت ركعت نماز بخواند به هر سوره اى كه میسر شود.

نوشته دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان +شرح دعا اولین بار در میهن فال | مرجع سرگرمی و فال و طالع بینی پدیدار شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *